През 836 г. на българския престол вече стои кан Пресиан, синът на Звиница. Още в началото на своето управление новият кан изпраща войски към Солунската област, използвайки ангажираността на император Теофил в тежка война с арабите. Конкретен повод за това му дава избухналото през същата 836 г. въстание на славянското племе смоляни. Под водачеството на кавхан Исбул силна българска армия навлиза в Беломорието и завладява град Филипи. В чест на победата там е поставен каменен надпис, в който открито се заявява, че виновник за конфликта са ромеите: “Който търси истината, Бог вижда, и който лъже, Бог вижда. Българите сториха много добрини на християните, но християните забравиха. Ала Бог вижда.” За успешните бойни действия в Беломорието говори и намереният в Плиска триумфален надпис: “Битка при Сяр (Серес)”.
Само за няколко години след това, използвайки немощта на империята, кан Пресиан постига голямо териториално разширение на България в югозападна посока, присъединявайки значителна част от македонските земи. Много от тамошните племена доброволно се присъединяват към България. Безсилен да се противопостави, Теофил предприема акции на североизток, изпращайки флотата си към дунавските устия, отвъд които обитават много от преселените по времето на кан Крум византийски военнопленници. Макар че повиква на помощ живеещите край р. Днепър маджари, управителят на тамошния комитат успява да предотврати ромейското въстание, подкрепено от войниците, дошли с корабите. Голяма част от византийските преселници се връщат обратно в империята. Тази акция се оказва резултатна само защото основните сили действат на югозапад.
Между 839 и 842 г. е засвидетелствана първата в историята българо-сръбска война. До началото на ІХ в. сърбите живеят разпокъсани на малки общини (жупи), начело с жупани. Под ръководството на княз Властимир те успяват да се обединят в държава. Тригодишната война, която кан Пресиан води срещу тях е неуспешна за българите. Константин VІІ Багренородни пише, че Пресиан “Не постигнал нищо, но погубил по-голямата част от своята войска”. Трудно може да се разбере причината за този въоръжен конфликт между българи и сърби.
Територията на България при кан Пресиан се простира от р. Днепър на североизток, до Охридското езеро – на югоизток, и от р. Тиса на северозапад, до Странджа планина – на югоизток. Кан Пресиан се назовава “владетел на многото българи
Ruin-Nation
Преди 1 година
Няма коментари:
Публикуване на коментар