ПАМЕТ БЪЛГАРСКА...

ТЕМИ,СВЪРЗАНИ С МИНАЛО, НАСТОЯЩЕ И БЪДЕЩЕ НА БЪЛГАРИЯ И БЪЛГАРИТЕ...

ДОБРЕ ДОШЛИ В БЛОГА НА АЛЕК!

...Настоящият блог е предназначен за широк кръг читатели, които в желанието си да опознаят своя народ, чувстват нужда да го видят и в неговото историческо минало. Ако не бе днешното тревожно време с тежките изпитания, които носи народа ни, този блог навярно нямаше да съществува. Причината за появата му е само една- днес всеки е длъжен да даде на общността си онова, което може.

Историята не би била история, ако не казва истината,пък и никой не е имал трайна печалба от заблужденията, с които е бил хранен....

" О, минало незабравимо!"....

“…Като се занимавам с миналото и пиша животописи, аз приемам дълбоко в душата си спомена за тия велики, благородни мъже и когато се натъкна във всекидневието на нещо низко, порочно, неблагородно, способен съм кротко, без да се дразня, да отклоня своя ум към достойни примери…”

ПЛУТАРХ, “Успоредни животописи”, ІІ век след Христа

“…Наред с непостоянството и нетрайността, от които е проникнато цялото ни историческо битие, тук има и нещо друго, не по-малко характерно: периодичното повторение на едни и същи явления в него. Би могло да се каже дори, че ако в нашия, лишен от приемственост и трайност исторически живот, има нещо неизменно и постоянно, то е именно ритмичното редуване на състояния и прояви, напълно сходни с преживяното в миналото. При всеки един от големите периоди на своята история ние като народ сме повтаряли онова, което по-рано е било. Ако в това отношение при един или друг случай се явява известна разлика, тя е в подробностите, дължими на времето и условията, но не в същността. В основните си моменти историята на Второто ни царство е повторение на тая от Първото. Още по-забележително обаче е, че и най-новият период от нашето равитие се отличава със същите черти, които са ни познати от нашето средновековие…”

Петър МУТАФЧИЕВ, “Книга за българите”, 1936 г.

..."“Българите бяха оня народ, който – покрай Викингите – допринесе най-много за организиране и оформяне на цивилизацията на цяла Източна Европа. Прабългарите са организирали българо-славянските племена в една нация, в която българският дух и култура са останали подкваса за вечни времена”.

Prof. Shigeoshi Matsumae

...Историята е нещо много странно, но едно е ясно - човек трябва да знае откъде е тръгнал, за да узнае къде иска да стигне! Историята не трябва да е повод за спорове! Изтъркано е, но не сме КОЙ ДА Е! Нашите предци са били умни хора, и най-малко това показва, че нашия народ има потенциал, и той е в нашите ръце!...

Ето защо тук трябва да събираме тези хубави, но и понякога спорни моменти и да говорим за тях!Мисля, че ще е от полза на всеки...

Знаете неща, с които всеки българин трябва да се гордее? Нека поговорим...


Архив на блога

Търсене в този блог

Популярни публикации

Вечният календар на прабългарите

Вечният календар на прабългарите
Ал.Лудколев

понеделник, 2 март 2009 г.

ПРАБЪЛГАРСКИ ТИТЛИ И ДЛЪЖНОСТИ


Една от най-впечатляващите забележителности, свързани с прабългарите, е наличието на изключително многообразие от титли и длъжности в структурата на държавното им управление. Което говори за съществуването на високоорганизирана и институционизирана прабългарска държавна обществена формация, каквато е била териториалната държава – патент на азите.

Никой, никога няма да може да обясни логично, как при всички тези неоспорими истини, в родната историческа наука и днес господстват “научни” теории, които изпращат нашите деди – прабългарите да живеят в някакви племена, орди, и дори в номадски катуни.... Когата цялата история възмутено ни засипва със сведения за градовете на прабългарите, за могъщите им държави, за развитото им земеделие, за законодателството им, за прабългарския календар и пр. и пр.

Да разгледаме някои известни днес прабългарски титли и длъжности от позициите на генеративния език на “говорещата азбука” – езика на азите ЪЗъЕр.

Започваме с най-популярната от тях, титлата на кана.

Канас Ювиги

КъУНъ – юзда, конник, водач; ИЗъ – огнен, блестящ; АЙ – най, небе; БъГъО – голям, големец, велможа. Или КъУНъИЗъ АЙБъГъО – огнен водач най-голям /небесно голям, небесен/

Навуходоносор /обращение, което е споменато в “Именника”/

Нъ – на; АЙ – най; БъГъО – голям; ТъНъ – господар; ЧъРъ – първенец, лидер, вожд. Нъ АЙБъГъОТъНъЧъРъ – на най-големия господар и вожд.

Следват титлите на заместниците на кана, които са три на брой.

Кавхан

КъАЙБъ – временен; КъУНъ – кан; КъАЙБъКъУНъ – заместник кан. Кавхана замества кана в ежедневните му дела – нещо като помощник кан.

Канартикин

КъУНъ – кан; АРъТъКъ – отсъства /артисва/; ИНъ – навън. Или КъУНъАРъТъКъИНъ - (когато) кана отсъства навън. Канартикинът замества кана при по-дълго отсъствие /вероятно тази длъжност е изпълнявал един от престолонаследниците или роднините на кана/

Боила кавхан

БъУИЛъ – военен, командир /нещо като офицер/; БъУИЛъ КъАЙБъКъУНъ – военен заместник кан. Боила кавхан замества кана при военните дела, военни походи и бойни действия.

Следват титлите на тарканите, които са официалните държавни съветници, наместници, пратеници и пълномощници на кана при управлението на държавата. Нещо като министри в министерски съвет.

Таркан или Кана таркан /кански таркан, таркан на кана/

ТъРъ – носи, вътре; ТъРъКъУНъ – “внася вътре в кана”, съветва кана.

Вулиа таркан

БъЛъ – велик; БъЛъ ТъРъКъУНъ – велик таркан. Нещо като велик везир.

Зера таркан

ЧъРъ – първи, първенец; ЧъРъ ТъРъКъУНъ – първи таркан. Нещо като министър-председател.

Жупан таркан

ЧъБъАНЪ – челник, главен; ЧъБъАНъ ТъРъКъУНъ – главен таркан. Нещо като главен съветник.

Боил таркан

БъУИЛъ ТъРъКъУНъ – военен таркан. Нещо като министър на отбраната.

Боритаркан

БъОр – крепост, град; БъОр ТъРъКъУНъ – наместник на кана в крепост, губернатор на крепост.

Олгутаркан

ЮЛъ – покрив; ГъО – голям; ЮЛъГъО ТъРъКъУНъ – дворцов комендант, управител на двореца.

Калутаркан

КъЛъ – съпруга; КъЛъ ТъРъКъУНъ – пратеник по сватосването на кана. Вероятно е изпълнявал и дипломатически мисии.

Следват болярите, които са благородниците в обществото. Те са два вида –вътрешни и външни. Вътрешните боляри са болярите от обкръжението на кана, сътрапезниците му, роднини и приятели.Често те изпълняват негови лични задачи. Външните боляри са богатите управители на райони, назначавани и възнаграждавани от кана. Това са местните велможи, които участват в общи събрания провеждани в двореца. Нещо като районни и областни управители.

Багатур

БъГъО – големец, велможа, боляр; ТъРъ – вътрешен. БъГъОТъРъ – вътрешен боляр.

Багаин

БъГъО – големец, велможа, боляр; ИНъ – външен; БъГъОИНъ – външен болярин.

Следват някои военни длъжности в държавата на прабългарите.

Чергубоил

ЧъРъКъ – стратег, началник /или ЧъРъ ГъО – голям първи/; БъУИЛъ – военен командир; ЧъРъКъ БъУИЛъ – военен стратег, военоначалник. Обикновено това е бил командир на чета /армия/ както е в надписа от Преслав.

Юкбоил

ЮКъ – гръб; ЮКъ БъУИЛъ – военен по охраната, командир по охраната.

Тортуна пиле жупан

Тъ – три ; АРъТъ – без ред; ИНъ – навън; ТъАРъТъИНъ – третина, рота /”три извън реда”/ ; ЧъБъАНЪ – челник, главен; ТъАРъТъИНъ БъУИЛъ ЧъБъАНъ – ротен командир главен. Защото има и други командири в ротата.

Багатур боили

БъГъОТъРъ - вътрешен боляр; БъУИЛъ – военен командир; БъГъОТъРъ БъУИЛъ – вътрешен боляр военен командир. В качеството си на благородници и приближени на кана, вътрешните и външните боляри са имали и военни командирски функции по време на военни действия, а някои от тях са били военни и през останалото време.

Читкой мирос

ЧъЙОТъКъ – чета, армия; МъИРъ – войник, служител; ЗъЗъ – множествено число; ЧъЙОТъКъ МъИРъЗъЗъ - армейски военнослужащи, войници.

Следват длъжностите на колобрите т.е. бръснарите. Поради всеизвестния религиозен обряд на прабългарите да си бръснат главите, длъжността на колобрите е била много отговорна. Те са изпълнявали и свещеннически, както и лекарски функции на всички нива на прабългарската държавна йерархия – от кана и неговите приближени, до войниците в ротата / в Преславския надпис се казва, че във всяка рота има назначен по един колобър/.

Колобър

КъОЛъ – четина, груба кожа; АБРъ – бръсна, отстранявам; КъОЛъАБРъ – бръснар /но и свещенник и лекар/.

Ичиргу колобър

ЧъРъКъ – стратег, началник /или ЧъРъ ГъО – голям първенец/; ЧъРъКъ КъОЛъАБРъ – стратег на колобрите, висш жрец. Този, който е бръснел самия кан вероятно.

Кана боила колоброс

КъУНъ БъУИЛъ КъОЛъАБРъЧъИ – бръснар на офицерите/командирите/ на кана. /ЧъИ – човек, извършващ дейност/.

Багатур боила колоброс

БъГъОТъРъ БъУИЛъ КъОЛъАБРъЧъИ – бръснещ военните вътрешни боляри.

Следва най-интересната длъжност в древността – сампсис - писар, секретар. Тази дума много столетия е била толкова интернационална, колкото днес е например думата “компютър”.

Сампсис

Шъ – ръка; Мъ – притежава, има; БъШъ – опашка, четка; ЧъИ – човек, извършващ дейност; ШъМъБъШъЧъИ – “човек с ръка, имаща четка”, писар / под славянско влияние звучи като “ръкопис”/ . Оттук идва и сегашният глагол “пиша”, както и прабългарското РъБъШъ – много четки, робош, писменост. /Виждаме, че множествено число се образува отпред с Ръ – много, а отзад със ЗъЗъ – със, звезди /

Способността да изграждат сложна държавна организация и да управляват обширни територии, разкрива необикновените творчески възможности на прабългарите и въобще на азите. Не случайно, най-големият континент на Земята носи тяхното име – Азия. Не случайно, техният генеративен /асурски, сурски, сирийски/ език – ЪЗъЕр лежи в основата на съвременните големи европейски езици /виж. “Прабългарският език в европейските езици”/. Не случайно тяхното име е парола за човешка цивилизация. Народ, който няколко хиляди години казва гордо за себе си Аз, народ, който съзнава идеята за трите степени на творението – Лъ – извор, Къ – раждане и Гъ – израстване, не може да бъде претопен никога, защото той пренася в себе си божественото дихание на самия създател.

1 коментар:

  1. Здравейте приятели. Не е лошо като се тълкуват стари Български, тракийски и др. титли и имена първо да се научат поне 2-3 древни езика + 2 - 3 съвременни, иначе е просто загуба на време.Да не Забравяме, че интуицията трябва да ни е по-развита от фантазията!Пример: "ЧъРъ" няма нищо общо с "първи" - ЧиРакът никога не е първи!"Колобър" е "този който е свързан с небето" - свещенослужител! "Каун" означава тиква на Български диалект!"Богатур" или "Багатур" това е този който е "турен от Бога".... "Асурите" са дяволите в Индийската митология и те нямат нищо общо с "прабългарския" език. "Колобърът" не е бръснар и това за "бръснатата глава" си е чиста измислица!Истината е, че в студените зими никой не е бил толкова луд за да си обръсне цялата глава!"Шъ" няма нищо общо с "ръка"!"Чиляк" е думата за човек, а не "Чъи"...Привенствам всички търсещи истинската Българска /Тракийска-Пелазгийска/ История и култура!

    ОтговорИзтриване

Моят списък с блогове

Admin

Create Fake Magazine Covers with your own picture at MagMyPic.com
Discount Magazine Subscriptions - Save big!